May 29, 2022

SERBEST MESLEK NEDİR, SERBEST MESLEK ERBABI NE YAPAR?

Kendi mesleğinizi kendi ofisinizde icra edebileceğiniz bir çalışma biçimi oluşturmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ofmark sayesinde serbest mesleğin tanımı ve çalışma biçimleri hakkında bilgi alabilir, atmanız gereken adımları öğrenebilirsiniz. Kendi ofisinizi kurarken ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelere de tek tıkla ulaşabilir ve ekonomik bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Serbest Meslek Nedir?

Türkiye’de serbest meslek tanımı, çok belli bir işi olmayan ve her dönemin koşullarına göre farklı işler icra eden çalışanları tarif etmek için kullanılır. Ancak serbest meslek, sınırları yasalar tarafından belirlenen resmi bir çalışma biçimidir. Temelde herhangi bir işverene bağımlı olmayan ve kendi mesleğini icra edenlerin yer aldığı bir meslek grubudur. Büyük sermayeler ile değil, tamamen kişisel mesai gücüyle ve mesleki bilgi birikim ile yürütülür. Serbest meslek grubu üyeleri tüm faaliyetlerini kendi isim ve hesapları içerisinde gerçekleştirir.

Serbest Meslek Erbabı Kime Denir?

Gelir Vergisi Kanunu’nun 66. maddesi serbest meslek erbabını açıklarken serbest meslek faaliyetini devamlı olarak ifa eden kişileri işaret eder. Serbest meslek dalları ise oldukça geniş bir yelpaze içerir. Herhangi bir işverene bağlı olmadan çalışan ve kendi mesaisini kendi yöneten birçok meslek grubu bu tanım içerisinde yer alabilir. Kendine özel muayenehanesinde hizmet veren doktor, dişçi ve veteriner hekimler; bir firma ya da kurumdan bağımsız olarak kendi isimleri ile çalışan mimar ve mühendisler; herhangi bir eğitim kurumuna kayıtlı olmayan ve özel ders veren öğretmenler serbest meslek erbabı olarak tanınır. Bu gibi formel mesleklerin yanı sıra yaratıcı işler ile uğraşan ressam, senarist, yönetmen, bestekar ya da yazar gibi sanatçılar da serbest meslek erbapları arasında yer alır.

En Yaygın Serbest Meslek Dalları

Özel bir makinede tahtalara şekil veren, gözlüğünü takmış genç marangozun atölyesinde çalışırkenki görüntüsü

Maddi sermaye yerine kendi el ustalığını, bilgi birikimini ve kişisel mesaisini sunan; zanaat ve sanat ile ilişkili meslekler en yaygın serbest meslek dalları arasında yer alır. Herhangi bir işverene bağlı olmadan, tamamen kendi kişisel hesaplarına çalışan bu meslekler arasında el ustalığı gerektiren faaliyetler bir hayli öne çıkar. Marangozluk ve terzilik gibi meslekler geçmişten bugüne gelen serbest mesleklerin en bilinenleridir. Sanatla ilgili yaygın serbest meslekler ise yazarlık, yönetmenlik, müzisyenlik gibi alanları içerir. Geçmiş yıllarda en yaygın serbest meslek dalları arasında daha çok zanaatkar ve sanatçılar yer alırken bugün çok daha yaygın başka mesleklerden bahsetmek de mümkündür. Bu mesleklerin başında avukat, doktor, mimar, sağlık görevlisi, mühendis, öğretmen ve veteriner hekimler gelir.

Serbest Meslek Kazancı Nasıl Vergilendirilir?

Serbest meslek kazancının tanımı Gelir Vergisi Kanunu’nun 67’nci maddesinde açık bir şekilde yer alır. Buna göre, hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyetine karşılık olarak tahsil edilen paradan, faaliyet dolayısıyla yapılan giderler düşürülür. Ortaya çıkan fark ise serbest meslek kazancını gösterir. Belli bir hizmet karşılığında maddi kazanç sağlayan herkes gibi serbest meslek üyeleri de her yıl düzenli olarak vergi ödemesinde bulunur. Serbest meslek erbabının kazancı ise serbest meslek makbuzu ile belgelendirilir. Kıymetli evrak sınıfında yer alan bu makbuz fatura ve fiş yerine geçer. Hizmet karşılığında kesilen makbuzun bir nüshası müşteriye verilirken, diğer nüshası vergi dairelerine ibraz etmek üzere saklı tutulur. Bu makbuza sahip olmak içinse vergi dairesine başvurmak ve meslek mükellefiyeti açtırmak gerekir. Anlaşmalı matbaalarda bastırılan serbest meslek makbuzunda stopaj ve KDV payı bulunur. Brüt meblağ üzerinden stopaj yüzde 22, KDV ise yüzde 18 olarak hesaplanır. Stopaj müşteri tarafından, KDV ise serbest meslek makbuzunu kesen kişi tarafından ödenir.

Serbest Meslek Çalışma Ortamı

Bu meslek grubundaki çalışanlar kendi ofis ya da atölyelerine sahiptir. Siz de mesleğinizi icra etmek için kendi çalışma ortamınızı yaratmak isterseniz Ofmark’ın ofis fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Tüm çalışma düzenini kendi mesailerine göre oluşturan serbest meslek sahipleri ofis ve kırtasiye malzemeleri gibi ürünlere ihtiyaç duyar. Ofmark’ın sunduğu seçenekler arasında zımba, klasör, kalem ve çöp kutusu gibi gerekli tüm ürünlere kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Ofis içinde sık sık kullanılan malzemeler arasında defter ve pos rulosu gibi kağıt ürünleri de yer alır. Hesap makineleri ve akülü güç kaynakları gibi ofis cihazları da çalışma alanlarında mutlaka bulunması gereken unsurlar arasındadır. Konforlu bir ofis yaratmak ve mesainizi pratik bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri ve masaüstü gereçleri Ofmark ile temin edebilirsiniz. Güvenilir markaları avantajlı fiyatlar ile buluşturan Ofmark sayesinde dilediğiniz ürünü hemen sipariş verebilirsiniz.

Bir kaynak

[contact-form-7 id=”2836″ title=”TR”]